چطور ادراک مثبت‌تری داشته باشیم؟

چطور ادراک مثبت‌تری داشته باشیم؟

مونا شش بلوکی

در مقاله زیر ادراک رو تعریف کردیم و گفتیم ادراک به مفهوم ساده آن یعنی ما از یک رویداد یا واقعیت بیرونی چه تفسیر و برداشتی می کنیم، حال می خواهیم بدانیم:

چطور ادراک مثبت‌تری داشته باشیم؟

برای آن دو تکنیک را معرفی کرده ایم، تکنیک خرگوش سفید و تکنیک زیر سوال بردن باورها

تکنیک خرگوش سفید: در مقابل خودتان یک خرگوش سفید را تصور نکنید! وقتی من گفتم تصور نکنید آیا خرگوش سفید به ذهنتان و در تصورتان آمد؟ برای مغز ما فعل منفی تعریف نشده است بنابراین وقتی می‌گویید من این کار را نمی‌کنم یعنی به مغز می‌گویید من این کار را می‌کنم. بنابراین سراغ اینکه من چطور می‌توانم اینطوری نباشم نروید. این اشتباه است.

جمله عام‌تری را مثال بزنم می گوییم نمی خواهم مریض بشوم،  نباید به این فکر باشیم که مریض نشویم بلکه به سلامت بودنمان فکر کنیم پس زمانی که فکر منفی به ذهن می‌آید نمی‌توانیم بگوییم من دیگر به این موضوع فکر نمی‌کنم در واقع وقتی این کار را می‌کنیم نورون‌های مغزی را فعال می کنیم. کار صحیح این است که جهت فکری خود را عوض کنیم و به چیز دیگری فکر کنیم به همین دلیل است که می‌گویند با فکر نباید جنگید بلکه فکر را باید عوض کرد.

در بالا گفتم خرگوش سفید را تصور نکنید که در این حالت نورون‌های مربوط به تصویر خرگوش سفید فعال شدند و در تصور شما آمدند حال از شما می خواهم به کتابی که می‌خوانید نگاه کنید، در این حالت زمانی که توجه و تمرکز خود را روی کتاب بردید تلاش و عملی برا عوض کردن جهت فکری تان انجام دادید.

یادمان باشد تمرکز روی هر چیزی چه مثبت و چه منفی نورون‌های آن را فعال می‌کند ما بایستی فکرمان را از چه چیزی که نمی‌خواهیم به سمت اینکه چه چیزی می‌خواهیم، سوق بدهیم و ببریم

تکنیک دوم زیر سؤال بردن باور‌ها

وقتی فکری می‌آِید این دو سؤال را از خود بپرسیم

۱. شواهدم چیست؟

۲. آیا این فکر برایم مفید است؟

به طور مثال وقتی این فکر می‌آید که “همه دزد شدند ” از خودم بپرسم چند تا خانه را دزد نزده است؟ کجا‌ها دزدی نشده است با این پرسش ها فکرم را زیر سؤال می‌برم تا نشان دهد که شواهدم برای این حرف کافی نیست.

یا این فکر که ” کسی به من توجه نمی کند” از خودم بپرسم آیا واقعا مورد توجه نیستم؟ مثال نقض برای آن بیاوریم. این فکر کمکی به زندگی من می کند؟ ارزشی به زندگی من اضافه می کند؟ چقدر برای من کارآمد است؟

می توانیم سوالات خوب بپرسیم و این فکرها و باورهای نادرست را باطل کنیم.

همچنان تاکید داریم که مسیر عصبی این تکنیک‌ها را با تمرین و تکرار باید بسازیم تا در ما نهادینه شوند. مبحث ادراک بسیار مهم است و کمک می کند در ارتباطات بهتر و موثرتر رفتار کنیم و تعامل بیشتری داشته باشیم، زمانی که یک فرد خود را جای طرف مقابل می‌گذارد یعنی از زاویه دید او نیز به قضیه نگاه می‌کند باعث می شود که آگاهانه ادراک خود را کامل تر‌ کند و با این کار هوشمندانه می‌داند با افراد چگونه حرف بزند و رفتار کند تا جلوی بسیاری از تعارضات و اختلافات گرفته شود.

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/monashes/domains/monasheshboloki.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/monashes/domains/monasheshboloki.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757